Kragujevská vzbura - prednáška pre deviatakov

vložené 16. 06. 2023 o 12:45

V piatok 16.6.2023 k nám zavítali členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov - p. Miroslav  Ondráš, p. Anna Panáková a p. Helena Kašlíková.

Porozprávali nám o vzbure vojakov 71. pešieho pluku, ktorého členmi boli aj vojaci z Trenčianskeho kraja. Vzbúrili sa proti neľudským podmienkam, šikane a strate motivácie bojovať v 1. svetovej vojne po boku Rakúsko-Uhorska.  Vojna už totiž finišovala a v rámci odboja prebiehali prípravy na vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Táto vzbura bola potlačená a 44 vojakov popravených, medzi nimi aj občan Hornej Súče-Dúbravy Jozef Hoťko, ktorý mal v tom čase 27 rokov.

Naši hostia ale zároveň prišli aj pogratulovať 3 našim žiakom -  Filipovi Petrovi, Hieronýmovi Ondračkovi a Tobiasovi Lukšovi za perfektnú reprezentáciu obce a školy v súťaži Medzníky 2. svetovej vojny, naktorej sme sa zúčastnili prvýkrát a obsadili sme krásne 2. miesto.

Ďakujeme za návštevu a radi sa ešte niekedy uvidíme!