Chov včielok samotárok

vložené 27. 09. 2022 o 18:04

(Budeme včelári?)

Okrem známej včely medonosnej, ktorú pozná každý z nás, žije u nás približne až 650 druhov príbuzných včiel.

Včely, o ktorých je reč, nazývame aj samotárske včely či samotárky alebo murárky. Je to tak preto, lebo na rozdiel od včely medonosnej nežijú v spoločenstvách s kráľovnou a typickou deľbou práce v úli, ale o všetko sa stará jedna jediná včela úplne sama. Preto hovoríme o včelách samotárkach.

Význam samotárskych včiel je predovšetkým v ich schopnosti opeľovať. Samotárska včela je vernejšia svojmu okoliu. Od svojho hniezda lieta v okruhu do max. 200 m a v rámci tohto okruhu opelí všetko. Ide z kvetu na kvet. Máme teda istotu, že samotárske včely nám neodídu za lepšou pašou.

Naša škola zakúpila štartovací včelí domček s 50 kokónmi včielok. Visí pred školou. Počas apríla sa včielky vyliahli a opeľovali blízke rastliny a stromy. Potom nakládli vajíčka do trstinových rúrok pripravených v domčeku. Každá rúrka obsahuje niekoľko komôrok a v nich má pripravený peľ a vajíčko, ktoré čaká celé leto, jeseň, zimu na novú jar, keď začne liahnutie nových včiel.

Na nové potomstvo však musíme pripraviť nový domček. Pomôžu nám žiaci na hodinách techniky s ich výrobou?