Exkurzia do Tradičnej pekárne

vložené 29. 05. 2022 o 20:39

(Piekli sme pečivo.)

V environmentálnej výchove v 6. ročníku máme tému „Od zrnka k chlebu“. Trieda 6.A navštívila preto našu pekáreň v Hornej Súči.

Privítalo nás teplo z pece a krásna vôňa pečiva. Zamestnanci a p. vedúca nám predstavili kroky prípravy cesta a pečenia. Videli sme miesenie cesta v dieži, chladiaci box, box na kysnutie cesta, rozvaľkanie cesta, šúľanie rožkov, rozvažovanie cesta, krájanie cesta a samotné pečenie. Je to  zaujímavá a zaslúžená práca pri vysokých teplotách a v lete sa neraz pekári potia pri peciach.

Žiaci si mohli umyť ruky a niektoré práce aj priamo vyskúšať. Rozvažovali cesto a miesili rukami. Ukladali rožky na plechy, vaľkali cesto pomocou stroja. Práve upečené rožky žiakov lákali. Pri odchode nám ich aj ponúkli a samozrejme nám chutili.

Ďakujeme za ústretovosť a sprievod majiteľom prajeme veľa spokojných zákazníkov.