10. október – Svetový deň duševného zdravia

vložené 14. 10. 2021 o 11:24

V piatok 8. októbra bolo v našej škole netradičné vyučovanie. Počas celého dňa sme si pripomínali, že je potrebné starať sa nielen o naše telo, ale aj o našu dušu. Zistili sme, že i tá môže bolieť, tešiť sa i smútiť... Zamýšľali sme sa nad tým, ako my sami môžeme prispieť k zlepšeniu nielen nášho duševného zdravia, ale že naše správanie môže ovplyvniť aj pocity iných.

Na 1. stupni sa naši žiaci rozprávali o tom, ako sa máme k sebe pekne správať, ako sa dá (ne)ubližovať kamarátom, ako spríjemniť deň nielen sebe, ale aj iným. Niektorí z nich dokonca zistili, že existuje i závislosť na počítačových hrách, a že príliš dlhé vysedávanie pred monitorom či pri mobile nie je vôbec zdravé...

Žiaci 2. stupňa sa v tento deň „neučili“ (teda vlastne učili celý deň, no ani o tom nevedeli :)). Čakal na nich deň plný zaujímavých aktivít zameraných na dôležité témy v oblasti duševného zdravia. Témy ako Bezpečnosť na internete a ochrana osobných údajov, Šikana a kyberšikana, Úzkosť, depresia, strach + poruchy príjmu potravy,  Predsudky, Empatia boli hlavnými bodmi programu. Žiaci zistili, že aj o takýchto „ťažkých“ témach sa dá zaujímavo (sem – tam i zábavne) diskutovať a mnohí z nich si okrem príjemných zážitkov odniesli i množstvo dôležitých poznatkov. Samozrejme dôležitou súčasťou duševného zdravia je i pohyb či umenie, ktoré v tento deň nemohli chýbať.

Čo dodať na záver? Snáď to, čo povedali o tomto dni samotní žiaci: „Super deň!" Aj každý rok!" Ďakujeme pani učiteľkám a pánom učiteľom, že nám pripravili krásny deň!“