TeCeM-ko a 8.A

vložené 21. 04. 2024 o 19:22

Dňa 16.4.2024 sa trieda 8.A zúčastnila prvého workshopu v rámci projektu Erasmusplus v spolupráci s Trenčianskym centrom mládeže. Tento projekt je zameraný na neformálne zážitkové vzdelávanie s cieľom rozšíriť žiakom povedomie najmä v oblastiach sebapoznania, rozvoja vlastnej osobnosti, no i tímovej spolupráce a participácie mládeže na živote komunity, v ktorej žijú. V tomto projekte ide o dlhodobejšiu spoluprácu (18 mesiacov), v rámci ktorých sa budeme spoločne venovať rôznym témam.

Naše prvé stretnutie prebiehalo vo veľmi priateľskej atmosfére. Prvou témou bolo zoznámenie sa navzájom, hľadanie toho, čo nás spája a zároveň poznanie jedinečnosti každého člena tímu. Následne sme si spolu stanovili skupinové pravidlá, ktoré sa budeme snažiť dodržiavať počas našich spoločných stretnutí.

Druhá téma bola trošku teoretická, aby si žiaci uvedomili rozdiely medzi formálnym a neformálnym vzdelávaním a potrebu prepojenia a nevyhnutnosti oboch typov vzdelávania.

Po teórii nasledovali kooperatívne hry, kde žiaci ukázali, ako dokážu pracovať ako jeden tím. Išlo im to naozaj skvele a bolo vidieť, že v triede vládne dobrý kolektívny duch a žiaci navzájom veľmi dobre spolupracovali.

Posledná téma Predsudky je trochu vážnejšia, no formou zážitkovej aktivity si žiaci mohli lepšie uvedomiť, aké náročné životné situácie život prináša. Zároveň si mohli uvedomiť, aké rôzne negatíva môžu naše predsudky vytvárať a môžu prejsť do rôznych negatívnych stereotypov a k odsudzovaniu ľudí, ktorí sa do svojej sociálnej role mohli dostať nie vždy svojou vlastnou vinou a bez pomoci iných len ťažko dokážu nájsť cestu von zo začarovaného kruhu.

Na záver sme sa ešte zahrali, zabavili a s úsmevom na tvári rozlúčili. Odniesli sme si veľa pozitívnych dojmov a tešíme sa na stretnutie opäť o mesiac.